Brązowy leżący York

Fryzury dla yorka

Yorkshire terier, zwany po prostu yorkiem, to bez wątpienia najpopularniejsza rasa w Polsce. Nic dziwnego – pieski są urocze, malutkie, co nie oznacza wcale, że ich pielęgnacja jest prosta. Wręcz przeciwnie – filigranowy terierek wymaga wielu zabiegów i systematyczności. Kluczowe znaczenie ma pielęgnowanie okrywy włosowej – mycie, czesanie, strzyżenie i odpowiednia fryzura dla yorka.

Pielęgnacja przede wszystkim

Szata yorka jest specyficzna, rośnie przez całe życie, nie wypada i wymaga starannej pielęgnacji. Przede wszystkim jest to piesek, który musi być często kąpany, nawet co 2-3 tygodnie. Po kąpieli nakłada się specjalne kosmetyki i wyczesuje małego eleganta. Warto wiedzieć, że mały york potrzebuje różnych rodzajów szczotek i grzebieni – inne do grzbietu, inne do okolic uszu czy łapek.

Specyfika strzyżenia yorka

Pierwsze postrzyżyny mają miejsce ok. 10 miesiąca, kiedy piesek pozbędzie się szczenięcego puchu. Systematyczne strzyżenie i opracowanie odpowiedniej fryzury dla yorka powinno odbywać się nie rzadziej niż raz w miesiącu. Poza efektownym uczesaniem istotne jest odsłonięcie oczu i uszu – włosy przy uszach wycina się na 1/3 wysokości ucha, tak by miało kształt szpica.

Brązowy leżący York

Nieusunięta sierść przy uszkach i oczach może doprowadzić do groźnych infekcji i chorób. Higiena psa wymaga, aby usuwać też sierść z okolic narządów płciowych i spod ogonka. Z uwagi na newralgiczne obszary, niewielkie gabaryty pieska i jego delikatną skórę, strzyżenie lepiej oddać w profesjonalne ręce groomera. Wiosenne i letnie fryzury dla yorka powinny być krótsze, dla komfortu pieska, higieny oraz aby ograniczyć ryzyko przegapienia kleszcza. Jesień i zima to czas na swobodniejszy wzrost okrywy włosowej – zapewnia psu komfort termiczny.

Fryzura dla yorka – modna, efektowna, wygodna

W salonie psiej piękności groomer zaproponuje wiele fryzur dla małego yorka. Mogą być zgodne z wymogami dla rasy i najnowszymi trendami w psiej modzie. Zawsze warto brać pod uwagę charakter małego eleganta – jakby nie było yorki to energiczne teriery!

Zobacz również: Fryzury dla Shih Tzu

Żywiołowy piesek na pewno dobrze poczuje się w krótkiej fryzurce, która nie przeszkadza w zabawie. Z drugiej strony yorki mają chyba świadomość swojego uroku i chętnie pozwalają się czesać, upinać kiteczki itp. Najważniejszy jest dobry gust, zdrowy rozsądek i wygoda psa.

Fryzura dla yorka nie może być zbyt wystrzyżona, ale też nie powinna sprawić, że psiak będzie laleczką do oglądania, maskotką, która nie może swobodnie pobiegać. Wśród najpopularniejszych fryzur dla yorka są m.in. uczesania puppy (na szczeniaka), princeska, na sznaucerka. Mile widziane jest zostawienie dłuższych włosów, tak aby upiąć słynną yorkową kitkę.

Biały York

Klasyczna fryzura dla yorka – zalotna kitka

Sierść yorka spina się nie tylko dlatego, że wygląda to ładnie, ale przede wszystkim po to, aby nie zasłaniała oczu. Należy pamiętać, że kiteczkę związuje się materiałowymi lub silikonowymi gumkami. Zwykła gumka niszczy i wyrywa włosy.

Ponadto kucyka należy codziennie przeczesać i upiąć od nowa, rozcinając wcześniej gumkę, ponieważ jej zdejmowanie wyrywa delikatną okrywę włosową. Nawet małej kiteczki nie czesze się na sucho, najpierw nanosi się na włosy odpowiednią odżywkę. Po spięciu kucyka gumką można go dodatkowo udekorować kokardką.

York wystawowy nosi papiloty

Wystawowe pieski mają długą sierść, którą trzeba zabezpieczać papilotami. Zawija się je po natłuszczeniu włosów lanoliną albo olejkiem. Papiloty należy rozczesywać i zawiązywać od nowa co dwa dni. Przed samą wystawą piesek powinien być wykąpany w odtłuszczającym szamponie. Następnie nakłada się odżywkę i płyn antystatyczny.

Zobacz również: Fryzury dla maltańczyka

Fryzura dla yorka wystawowego wymaga prostowania i wygładzania włosów podczas suszenia, przystrzyżenia w okolicach intymnych, przy uszach, oczach i między opuszkami. Efektowna szata na tułowiu nie powinna być dłuższa niż od nóg więcej niż 1-1,5 cm. Wisienką na torcie we fryzurze dla yorka będzie oczywiście starannie wyczesany kucyk ozdobiony kokardką.

Sierść yorka jest piękna i rośnie przez całe życie, dlatego trzeba o nią dbać systematycznie. Warto wiedzieć jak uczesać małego terierka, jak go wykąpać, ale strzyżenie, wykreowanie ładnej fryzury dla yorka lepiej pozostawić profesjonalnym groomerom.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...