psi fryzjer szczeniaczek

Jak nauczyć psa czystości?

Dni coraz krótsze. Zrobiło się zimno i mokro. Spacery z naszymi milusińskimi skróciły się, choć to przede wszystkim nam przeszkadza brzydka pogoda.W tych okolicznościach, szczególnie ważna staje się umiejętność zachowania przez psa czystości i sygnalizowania swoich potrzeb.

Na szczęście czasy, kiedy to „wybijało się” z psiej głowy takie skłonności, są niechlubną przeszłością, ale trzeba by coś z tym siusianiem zrobić.

Zaczynając od szczeniaczka, nie wystarczy okazać niezadowolenia z wyboru miejsca, w którym psiak nabrudzi, trzeba jeszcze w zachęcający sposób wskazać alternatywę. Wygodną formą są maty, w które bez problemu możemy się zaopatrzyć. O wiele lepiej sprawdzają się maty dla ludzi. Są łatwo dostępne, duże, chłonne i porównywalne cenowo. Choć wiąże się to z wydatkami, jest bardziej skuteczne i higieniczne od rozłożonych gazet. W przeciwieństwie do gazet nie przepuszczą zawartości, a co za tym idzie, nie pozostawią na parkiecie plam ani zapachu, do którego pies, jak to pies, wróci w chwili, gdy jego pęcherz będzie już znacznie pojemniejszy. Gdy zdarzy się taka „wpadka”, należy dokładnie usunąć zapach, aby przestępca nie wrócił na miejsce zbrodni.

psi fryzjer szczeniaczek

Za każdy „sukces” chwalimy pieska i nagradzamy, a on szybko zorientuje się o co chodzi. Smakołyki nie wydają się dobrym rozwiązaniem, gdyż uczymy psa, że każda pochwała, nie tylko za utrzymanie czystości, kojarzyła mu się będzie z jedzeniem, co samo w sobie może być kłopotliwe. Życzliwe zwrócenie się do psa, nasz radosny ton i pogłaskanie w zupełności wystarczy.

Przed nami wiele tygodni, w których cierpliwość nasza będzie wystawiona na próbę. Pęcherzyk naszego pupila jest malutki, zaworki słabe. Piesek siusia po jedzeniu, po piciu, po przebudzeniu, po zabawie no i gdy się cieszy, i gdy się przestraszy, a więc bardzo często. Na pociechę mamy fakt, że pieski rosną bardzo szybko i szybko się uczą.

Gdy będziemy mogli wyprowadzać pieska na dwór, też musimy robić to bardzo często, a szczególnie w wyżej opisanych momentach.

Piesek dość szybko zaczyna sygnalizować, że chce siusiu, a my musimy nauczyć się zauważać te sygnały, a więc obserwować pieska. Nie jest to trudne, gdyż jesteśmy zafascynowani naszym uroczym maleństwem i rzadko spuszczamy go z oczu.

Choć właścicielom domów z ogródkiem jest łatwiej to czyha na nich pułapka. Zostawiamy otwarte drzwi, żeby piesek mógł sobie wchodzić i wychodzić, i przestaje on odróżniać podwórko od domu, i siusia tu i tu.

Wszyscy właściciele psów przez to przechodzą. Z jednej strony to kłopot, z drugiej wszystko mu wybaczamy i czerpiemy radość z każdego sukcesu wychowawczego, a gdy dorośnie wynagrodzi nam trudy jedynym w swoim rodzaju oddaniem i wiernością.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...