merdanie i czesanie zadowolony klient

Piękny i szczęśliwy Mops. Jak dbać o małego Chińczyka w twoim domu?

merdanie i czesanie

Istnieją różne hipotezy dotyczące jego pochodzenia. Rasa ta, tworzona w obrębie Dworu Chińskiego, przez blisko 1000 lat pozostawała tajemnicą nawet dla samych Chińczyków, a posiadanie tego psa poza dworem cesarskim karane było śmiercią.

Na zmianę tej sytuacji miały wpływ XIX wieczne wojny opiumowe i kontakty handlowe chińsko – brytyjskie, w wyniku których Brytyjczycy weszli w posiadanie Mopsów. Wzbudziły one zachwyt królowej angielskiej, ale również carycy Rosji – Katarzyny Wielkiej, między innymi te właśnie panie przyczyniły się do popularyzacji omawianej rasy.

Na ziemiach niemieckich, z inicjatywy jednego z towarzystw należących do loży masońskiej, powstał zakon, którego symbolem stał się mops jako uosobienie zaufania i wierności, a w 1745 roku powstał w Norymberdze Zakon Mopsów, do którego należała najczęściej szlachta ewangelicka.

W Polsce Mopsy hodowane były na dworze Stanisława Augusta. Jednego z ich przedstawicieli możemy podziwiać na portrecie pięknej hrabiny Anny Orzelskiej.

pies mops w kocu

Obecność tego pieska w naszym domu nie przysparza problemów. Jest mało wymagający, nie oczekuje długich spacerów, jest bardzo towarzyski i pozytywnie nastawiony do otoczenia. Szybko się uczy i sprawia swym właścicielom wiele radości. Chętny do zabawy i bardzo mocno przywiązany do rodziny. Źle znosi samotność, pozostawiony samemu sobie będzie cierpiał.

Najczęściej spotykane umaszczenie to piaskowe z czarną maską, rzadziej czarne, brzoskwiniowe lub srebrne. Jego gładka i miękka sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji, natomiast skrupulatnie musimy dbać o jego fałdy na krótkim nosie, gdzie ze względu na utrudniony dostęp powietrza mogą wywiązać się choroby grzybicze.

Poza czesaniem, np. szczotką z włosia i kąpielami średnio raz na pół roku (lub zależnie od potrzeb), mops nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Często wystarczy wycieranie go wilgotnym ręcznikiem.Mankamentem, natomiast, jest ciągłe linienie, za którym idzie wysiłek włożony w sprzątanie.

Jest ogromnym łakomczuchem, musimy więc uważać by nie ulegać jego błagalnym spojrzeniom i nie utuczyć naszego pupila.

Problemem tej rasy jest skłonność do dysplazji stawów biodrowych, zaś krótki nos może powodować zwężenie otworów nosowych, a to powoduje problemy z oddychaniem. Bardzo ważne, co podkreślałam, jest przestrzeganie jego diety. Nadwaga pogłębia skłonności do chorób i źle wpływa na ogólny stan zdrowia.

Mogą też wystąpić problemy z za bardzo wystającymi z czaszki gałkami ocznymi. Należy zwracać szczególną uwagę na ew. podrażnienia. Po każdym spacerze warto przepłukiwać oczy specjalnie przeznaczonymi do tych celów płynami.

Mopsy źle znoszą upały, w okresie ich trwania lepiej ograniczyć spacery.

merdanie i czesanie  mops

Kolejną z przypadłości jest skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Proces zaczyna się przy linii dziąseł, by w krótkim czasie pokryć cały ząb. Gdy zauważymy w tych miejscach żółtawy osad jest to dla nas bardzo poważnym sygnałem. Kamień nazębny wpływa nie tylko na wrażenia estetyczne i nieprzyjemny oddech naszego przyjaciela, ale przede wszystkim może powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne z chorobami serca włącznie. Traktujmy problem bardzo poważnie, gdyż 80% psów powyżej trzeciego roku życia ma już kamień nazębny, który może być usunięty tylko w pełnym znieczuleniu w gabinecie weterynaryjnym.

Pies powinien mieć okazje gryźć twarde pokarmy, jeśli sucha karma to sucha, a nie rozmoczona. Kości, oprócz drobiowych, gdyż te rozszczepiają się na bardzo ostre drzazgi, które mogą pokaleczyć przewód pokarmowy psa. Sprawdzają się też wysuszone bułki.

Od szczenięcia należy przyzwyczajać psa do czyszczenia zębów i podawać specjalne gryzaki, możemy też prowokować zabawy grubym sznurem. Gryząc go i mocując się z nami doskonale czyści sobie zęby. Oczywiście w ten sposób bawimy się z psem, który ma już stałe, mocne zęby, aby nie doprowadzić do zniekształcenia zgryzu.

Podsumowując: Mops to uroczy, inteligentny piesek, szybko przystosuje się do trybu życia rodziny. Odpowiedni zarówno dla osób starszych, jak dla niedoświadczonych hodowców. Przemiły towarzysz zabaw dla dzieci. Zaadoptuje się zarówno do mieszkania w bloku jak i do domu z ogrodem. Do tego drugiego zapewne chętniej.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...