dbanie o psa zimą merdanie i czesanie

Pielęgnacja psa zimą. O czym warto pamiętać?

O  psa należy dbać przez cały rok, ale specyfika tejże troski i pielęgnacji jest związana z porą roku i z aurą. Zima to dość trudny czas dla większości czworonogów – mrozy, śnieg, wiatr, sól na chodnikach… Nie rekompensuje tego nawet możliwość pobiegania po lekkim, puszystym śniegu, który za chwile zamarznie albo zamieni się w mokre, rozdeptane błoto. A zatem jak dbać o psa zimą, jak powinna wyglądać pielęgnacja, dieta i ochrona naszego ulubieńca?

Zimą jest… zimno

To fakt, a zatem trzeba zapewnić naszym pupilom komfort termiczny. Pamiętajmy jednak o tym, że domowe pieski nie mogą być przegrzewane. Optymalna temperatura dla czworonoga to ok. 20°C, a jego legowisko nie powinno znajdować się w pobliżu źródła ciepła (grzejnik, kominek itp.). Uchronimy go w ten sposób przed bardzo dużymi różnicami temperatur pomiędzy wygrzanym miejscem przy piecu, a mrozem podczas spaceru. Jeśli chodzi o psy stróżujące koniecznie MUSZĄ mieć dobrze izolowaną, szczelną budę. Najlepiej sprawdza się spora ilość suchej słomy. W przypadku naprawdę dużych mrozów należy zapewnić psu dostęp do ogrzewanego pomieszczenia.

dbanie o psa zimą merdanie i czesanie

Ciepło od środka

Jak jeszcze zadbać o psa zimą? Weryfikując odpowiednio jego dietę. Psy stróżujące powinny dostawać posiłki ciepłe i bardziej kaloryczne. Nie chodzi jednak o to, aby porcja była dwa razy większa. Liczy się jakość, a nie ilość. Nawet domowym pupilom przyda się karma wzbogacona o witaminę A, D i E, dzięki czemu zwiększy się ilość tkanki tłuszczowej potrzebnej podczas zimowych mrozów. Oczywiście dawkę witamin i porcję jedzenia warto uzgodnić z weterynarzem, nie chcemy przecież utuczyć psa, a jedynie zapewnić mu dodatkową ochronę przed morzem.

Zimowa pielęgnacja psa

Między bajki odkładamy stwierdzenie, że zimą nie trzeba pielęgnować psiej sierści. Oczywiście nie kąpiemy pupila tak często jak latem, ale też nie pozostawiamy go z resztkami błota czy soli z chodników. Bardzo ważne jest w tym kontekście staranne czesanie psa zimą, ponieważ częściowo zastępuje kąpiele, pozwala usunąć zabrudzenia oraz zapobiega powstawaniu kołtunów. Jeśli chodzi o kąpiel można używać szamponów z olejkami, pozostawić na sierści odrobinę odżywki. Warto też rozważyć zastosowanie specjalnych pudrów i lotionów do czyszczenia sierści na sucho.

Praktycznie i stylowo

Ubranko dla psa na zimę to temat wdzięczny, ale i kontrowersyjny. Kurtki, swetry, derki itp. mają wielu zwolenników, ale też przeciwników, którzy uważają, że pies nie potrzebuje się stroić. Może nie musi być stylowy i modny, ale są rasy i pieski bardzo wrażliwe na niskie temperatury czy opady. Bezwłose grzywacze, maleńkie chihuahua czy miniaturowe yorki na pewno zmarzną bez kurteczki czy polarowej peleryny. Ubranka dla psa na zimę przydają się także w przypadku ras pochodzących z ciepłych regionów świata oraz seniorom i psom chorym, osłabionym. Pamiętajmy o tym, że ubranie należy zakładać na każdy spacer, nie zapominamy o nim, ponieważ ubierany, ogrzewany piesek jest mniej odporny na mrozy.

Zobacz również: Psy z włosami

Spaceruj rozsądnie

Zimowe spacery mogą oczywiście być bardzo przyjemne, ale raczej nieco krótsze. Chyba, że nasz pupil to uwielbiający mrozy husky albo pogoda jest wyjątkowo łaskawa. Kiedy na worze panuje siarczysty mróz albo wręcz przeciwnie –  pada deszcz, jest zimno i wilgotno, większość czworonogów odmawia kategorycznie długich przechadzek… i słusznie! Bardzo istotna jest także odpowiednia pielęgnacja psa po zimowym spacerze. Koniecznie trzeba umyć psie łapy, które są narażone na kontakt z drażniącą solą. Należy też obejrzeć pupila, zwłaszcza z dłuższą sierścią czy nie przyniósł na niej grudek śniegu, lodu i soli.

Psie łapki – zadbaj o nie szczególnie

Wiemy już, że zimą delikatne opuszki naszych pupili są narażone na kontakt z solą rozsypywaną na chodnikach. Nie sprzyja im również mróz i lodowata powierzchnia, po której trzeba chodzić. Warto psie łapki zabezpieczać przed spacerem, np. smarując specjalną maścią albo zwykłą wazeliną. Zwracamy też uwagę czy między palcami na poduszeczkach nie rośnie więcej włosów, na których może osadzać się lód, sól, które będą podrażniać. Mogą nawet doprowadzić do ranek i stanów zapalnych. Niektóre psiaki dają się „przekonać” do noszenia butów, które skutecznie chronią zarówno przed zimnem, jak i solą.   Reasumując – zimą trzeba szczególnie troszczyć się o naszych czworonożnych przyjaciół.

Trzeba wiedzieć jak dbać o psa zimą podczas krótkich spacerów i wtedy, kiedy mieszka w kojcu, na zewnątrz, a jego głównym schronieniem jest buda. Nie zapominamy o prawidłowej pielęgnacji – czeszemy psa zimą, kiedy trzeba kąpiemy, pamiętając o dokładnym wysuszeniu. Dbamy o pełny brzuszek, ciepło, ubranko dla psa, delikatne psie łapki i… byle do wiosny!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...