Opinie Merdanie i Czesanie

Psy z włosami

Psy z włosami – czyli jakie?

Mimo, że częściej spotykamy się z określeniem sierść, to wszystkie psy posiadają włosy. Rozróżnia się jednak dwa rodzaje włosa u psówwłos okrywowy oraz puchowy – podszerstek. To właśnie zbity, nieprzemakalny podszerstek odpowiedzialny jest za termoizolację – a także za obfite linienie. W zależności od rasy zwierzę posiada podwójną bądź pojedynczą warstwę włosów.

 

Te pierwsze stanowią większość, te drugie zaś dzięki swojej nietypowości sprawdzają się jako pupile alergików, ze względu na zdecydowanie mniejsze linienie, a więc także mniejszą produkcję alergenów. Włos u psów nieposiadających podszerstka zazwyczaj nie przestaje rosnąć, jest jedwabisty i miękki, wymaga więc regularnej pielęgnacji i strzyżenia.

Które psy mają włosy?

To, czy pies posiada włosy, czy także podszerstek, można wyczuć w dotyku. Jego obecność sprawia, że sierść jest puchata, wełnista lub wyraźny jest podział na warstwę spodnią, zbitą i drobną oraz na wierzchnią. Do ras o pojedynczej okrywie włosowej zalicza się psy małe, takie jak maltańczyki, shih tzu, czy niezwykle popularne yorkshire terriery. Do dużych ras posiadających włosy można zaliczyć między innymi majestatyczne charty afgańskie.

Psy, które mają włosy

Jak dbać o psy z włosami?

Psy posiadające włosy wymagają częstej i regularnej pielęgnacji. W większości przypadków oznacza to konieczność kąpieli raz na tydzień lub maksymalnie co dwa tygodnie – zbyt rzadkie kąpiele mogą zahamować wzrost włosa. Do kąpieli należy używać kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji właściwego typu owłosienia – często szampony i odżywki dedykowane są konkretnej rasie z rozróżnieniem na osobniki dorosłe i szczenięta.

Właściwy dobór kosmetyków jest ważny w utrzymaniu prawidłowej higieny i dobrej kondycji skóry i włosów, a także zapewnia piękny wygląd i ułatwiają szczotkowanie, które jest kolejnym koniecznym zabiegiem kosmetycznym. Generalnie częstotliwość tego zabiegu to dwie sesje w tygodniu, co może nieznacznie różnić się dla poszczególnych ras czy osobników.

Zobacz również: Trymowanie psa

Jest to też kwestia indywidualna właściciela – psy wystawowe wymagać będą staranniejszej i bardziej czasochłonnej pielęgnacji. Podobnie jest ze strzyżeniem – długość i stylizacja włosa zależeć będzie od preferencji i czasu, który właściciel skłonny jest poświęcić na późniejszą pielęgnację. Pięknie prezentują się długie i jedwabiste włosy u czworonogów, można jednak postawić na praktyczniejsze, ale równie estetyczne krótkie stylizacje.

Psi fryzjer czy salon pielęgnacji dla psów zapewnią nam gwarancję kompleksowej, profesjonalnie wykonanej usługi i nawet jeżeli zamierzamy sami troszczyć się o strzyżenie czworonoga, warto wybrać się w takie miejsce, aby nabyć prawidłowe nawyki i podejście do psa poddawanego zabiegom pielęgnacyjnym. Ważne są odpowiednie akcesoria: szczotki o zróżnicowanej gęstości, ale bez kulek na końcu szpilek, gdyż powodują one wyrywanie włosów; szczotki włosiane, grzebienie dla długowłosych psów.

Przydatne będą również lotiony umożliwiające usunięcie z włosa zabrudzeń bez konieczności kąpieli. Przy długim włosie sprawdzą się również różnego rodzaju upięcia chroniące przed zamoczeniem lub splątaniem sierści, a także chroniące oczy przed podrażnieniami spowodowanymi przez kosmyki włosów. Tak zabezpieczony pies będzie mógł cieszyć się swobodą mimo eleganckiej stylizacji, a właściciel odetchnie od ciągłego czesania pupila.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...