Co właściciel Yorka (i nie tylko)powinien wiedzieć o swoim psie?

Kto pragnie energicznego, wesołego pieska, wybór Yorkshire teriera będzie tym właściwym.

Pamiętać należy o jego silnym charakterze i skłonnościach do dominacji, jednak urok i uroda sprawią, że wiele mu wybaczymy.

Jest więc typowym pieskiem towarzyskim.

Brązowy leżący York

Jednym z atutów Yorka jest jego szata. Yorkshire terier nie linieje, ale coś za coś. Czas zaoszczędzony na sprzątaniu, poświęcimy na pielęgnację włosa, który ma strukturę włosa ludzkiego. Jest prosty i jedwabisty, i rośnie przez całe jego życie, a co za tym idzie, wymaga starannej pielęgnacji, o ile nie zdecydujemy się na praktyczną fryzurkę „na szczeniaka”.

Zdania na temat częstotliwości kąpieli są podzielone, od „najczęściej raz na miesiąc” do „co najmniej raz na miesiąc”. Moim zdaniem sami musimy oceniać sytuację i zachowując zdrowy rozsądek, kąpać zgodnie z potrzebą. Pamiętajmy jednak, by nie robić tego bezpośrednio po szczepieniu. Odczekajmy kilka dni, aby osłabiony organizm naszego pupila wrócił do równowagi.

Do pielęgnacji psa używamy tylko przeznaczonych do tego kosmetyków i NIGDY nie róbmy tego w rękawiczkach. Nie wyczujemy temperatury wody, a skóra psa jest bardzo delikatna. Zwracamy szczególną uwagę na uszy, oczy, pyszczek, a więc całą głowę, zarówno podczas kąpieli jak i suszenia. Wszystkie te czynności przeprowadzamy zachowując ostrożność, gdyż mamy do czynienia z istotą bardzo delikatną. Ostrożnie kąpiemy, ostrożnie osuszamy, ostrożnie suszymy i rozczesujemy wspomagając się, przeznaczonymi do tego celu, odżywkami.

Większość właścicieli Yorków, decyduje się na utrzymywanie krótkiej fryzurki. Nie powinno to mieć wpływu na systematyczność zabiegów, a szczególnie czesania. Robimy to delikatnie, aby skojarzenia były przyjemne, no i oczywiście nagradzamy.

No właśnie, co z tym nagradzaniem? Osobiście uważam, że pogłaskanie i pochwała to też nagroda. Nie trzeba wszędzie zabierać smakołyków, a przede wszystkim piesek skupia się na czynności, a nie na jedzeniu, nie uczy się „żebrać”, a w konsekwencji chodzi, biega, a nie toczy się:) Tak wychowuję własne psy.

Zaniedbywanie zabiegów prowadzi do skołtunienia włosa, a wtedy jedynym ratunkiem jest bardzo krótkie strzyżenie.

Zaniedbanie pielęgnacji oczu, uszu, systematycznego obcinania pazurków, zawsze prowadzi do przykrych konsekwencji.

Posiadanie psa to ogromna radość, ale też odpowiedzialność za istotę bezbronną i całkowicie od nas zależną.

Aby pies zachował zdrowie i piękny wygląd, musimy liczyć się z kosztami pielęgnacji, a więc kosmetyki najwyższej jakości, które zadbają nie tylko o stan włosa, ale i skóry naszego pupila.

Dbanie o oczy

Ważnym elementem higieny Yorka jest pielęgnacja oczu. Powinniśmy przeprowadzać ją codziennie, po każdym spacerze. Pamiętajmy, że podczas spaceru głowa naszego psa jest tuż na ziemią i oczy narażone są na kurz i piach, i łatwo ulegają podrażnieniu. Do worka spojówkowego wkraplamy 2-3 krople przeznaczonego do codziennej pielęgnacji preparatu, a następnie, gazikiem jałowym, przecieramy okolice oka, usuwając nadmiar płynu.

Czyszczenie Uszu

W celu utrzymania czystości uszu zaleca się stosowanie łagodnych środków rozpuszczających złuszczający się naskórek, woskowinę i brud. Na rynku istnieje wiele preparatów zawierających skuteczne, delikatne substancje pielęgnujące i dezynfekujące. Specjalne końcówki umożliwiają bezpieczną aplikację płynu do ucha psa. Następnie masujemy ucho i gazikiem usuwamy wydzielinę z ucha zewnętrznego.

Przycinanie pazurków u Yorka

Do obcinania pazurków, jak do pozostałych czynności, musimy psa stopniowo przyzwyczajać. Dotykać, głaskać poduszeczki i dopiero gdy nie będzie to stanowiło dla pieska problemu, możemy przystąpić do obcinania pazurków przeznaczonymi do tego obcinakami. Zawsze z dołu do góry, zawsze bardzo ostrożnie, zawsze lepiej obciąć za mało niż za dużo, bo ból będzie ogromny.

Najlepsza sytuacja to ta, w której piesek dużo biega i sam ściera sobie pazurki. Zero bólu, a jaka frajda.

Zadbane zęby to podstawa

Gdy zostaniemy właścicielami Yorka, skonsultujmy się z weterynarzem.
Mleczne zęby tej rasy mają długie korzenie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że same nie wypadną, i konieczne będzie ich usunięcie.

Yorkshire Biewer

York Biewer

20 stycznia 1984 roku, do rodziny Yorkshire terrierów dołączył uroczy kuzyn. Wadliwy gen, którego nosicielem było jedno z rodziców, wpłynął na umaszczenie potomstwa. Jedno szczenię z całego miotu uległo kolorystycznej deformacji i stało się protoplastą nowej, trójkolorowej odmiany tej rasy.

Inne źródła twierdzą, że rasa ta jest efektem przypadkowego miotu po Yorkshire terrierze i Maltańczyku.

Pierwsza prezentacja osobnika nowej rasy miała miejsce w Niemczech w 1988 roku. W Polsce pierwsze Biewery pojawiły się w 2006 roku. Rasa nie uznana przez FCI, w naszym kraju rejestrowana w czterech organizacjach: Związku Kynologicznym, Polskim Klubie Psa Rasowego, Związku Hodowców Psów Rasowych i Polskiej Federacji Kynologicznej.

Nazwa Rasy pochodzi od nazwiska hodowców – Gertrudy i Wernera Biewer.
Która wersja jest prawdą i co by nie wyprawiali rodzice – szczenięta są urocze.

Pielęgnacja jak w przypadku Yorkshire teriera: systematyczne kąpiele strzyżenie, czesanie, czyszczenie uszu i obcinanie pazurków.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...