Czy pies może jeść czekoladę?

Nasi czworonożni pupile są dla nas jak członkowie rodziny. Nie chcemy im niczego odmawiać, zwłaszcza przyjemności, także tych słodkich. Ale czy pies może jeść czekoladę? Każdy świadomy opiekun czworonoga doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pies i czekolada to nie jest zgrany duet. Dlaczego?

Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?

Na wstępie warto podkreślić fakt, iż psy nie mogą, a nie, nie powinny jeść czekolady. Mówimy o tym, ponieważ w wielu kręgach utarło się, że odrobina czekolady – kostka lub dwie – od czasu do czasu nie zaszkodzi czworonogowi. Tymczasem czekolada szkodzi psom, i to bardzo. Przyczyną jest zawarta w ziarnach kakaowca teobromina. Substancja jest toksyczna dla zwierząt, w tym psów, papug, koni czy kotów. Już 200 do 300 mg teobrominy na kilogram masy ciała czworonoga jest dawką śmiertelną.

Co ważne, teobromina znajduje się nie tylko w ziarnach kakaowca, które w naszych domach są dostępne najczęściej w postaci tabliczek czekolady lub kakao, ale również w innych produktach spożywczych. Z tego powodu nie należy pozwalać psom, ani kotom m.in. na picie kawy, herbaty, yerba-mate i coli.

Czy pies może zatruć się czekoladą?

Miłośnicy psów i czekolad powinni pamiętać o tym, aby „trzymać” jedne z dala od drugich. Jeśli pozostawiamy czworonoga samego w domu, warto, aby czekolada była przechowywana w miejscach dla niego nieodstępnych. W przeciwnym razie nasz pupil może się skusić na słodką przekąskę pod naszą nieobecność. Szczególnie powinni na to uważać właściciele beagli, owczarków australijskich oraz labradorów. To rasy, które słyną z nieposkromionej miłości do jedzenia, która sprawia, że jedzą praktycznie wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu.

Organizm psa trawi teobrominę bardzo długo, okres półtrawienia wynosi około 17 godzin. Stąd nietrudno o zatrucie tą substancją. Po czym poznać, że nasz czworonóg jadł czekoladę i doszło do zatrucia?

Typowe objawy kliniczne występują najczęściej w ciągu od 1 do 24 godzin od spożycia. Należą do nich: wymioty, biegunka, pobudzenie, niepokój, osłabienie, dezorientacja, drżenie mięśniowe, przyspieszony oddech, nadmierna aktywność.

Previous
Previous

Jak dbać o psa latem?

Next
Next

Strzyżenie Cocker Spaniela