Jak głaskać psa a czego unikać?

Większość psów lubi być głaskane i drapane, a taki kontakt fizyczny pozwala na zacieśniania więzi między zwierzęciem a człowiekiem. Są również jednak psy, które nie przepadają za tym, by być głaskane. Część spośród nich pozwala na tą pieszczotę jedynie swemu opiekunowi.

Niektóre z kolei stronią od pieszczot, natomiast przyjemność sprawia im np. wspólna zabawa. To jak pies odbiera głaskanie, zależy też od formy dotyku. Podpowiadamy, w jaki sposób głaskać psa, a czego unikać w pieszczotach z pupilem.

Strefy komfortu u psów, czyli tu mnie głaszcz!

W kontekście głaskania psów, warto poznać ich strefy komfortu. Chodzi o te miejsca, w których głaskanie czworonogów powinno sprawić im mnóstwo przyjemności:

  • wiele psów uwielbia głaskanie po szyi i piersi;

  • większość z nich dużą przyjemność sprawia też głaskanie po brzuchu praz oo wewnętrznej stronie ud;

  • drapanie u nasady ogona jest w stanie sprawić psiakowi prawdziwą rozkosz, dodatkowo możesz tą pieszczotę połączyć też z delikatnym masażem kręgosłupa – masaż TTouch, zmniejsza stres u psów i wzmacniaj więź pomiędzy tym zwierzęciem a człowiekiem.

jak głaskać psa

W jaki sposób głaskać psa?

Wiesz już w których miejscach możesz głaskać swojego ulubieńca, teraz czas na to, aby dowiedzieć się, w jaki sposób to robić. Bardzo istotny jest tu pierwszy kontakt z czworonogiem – należy przede wszystkim unikać bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Możesz ukucnąć bokiem nieopodal psiaka. Zachęci to czworonoga do podejścia do Ciebie. Ważne, aby pozwolić mu się obwąchać, dzięki tego pozna on Twój zapach. 

Teraz możesz już wyciągnąć dłoń w jego kierunku – nie rób jednak tego zbyt szybko i nerwowo. Dobrą opcją jest też położenie jakiegoś smakołyku na wierzchu dłoni i podsunięcie go psiakowi – nabierze on dzięki temu zaufania do Ciebie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozwoli się zbliżyć do siebie. Ważne, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów i obserwować zachowanie psa. Jeżeli zacznie się on wycofywać, nie naciskaj, może po prostu nie mieć w danej chwili ochoty na pieszczoty.

W jakich miejscach nie głaskać psa?

Przedstawiliśmy miejsca, w których psy lubią być głaskane, lecz są i takie strefy, gdzie lepiej nie dotykać psów bez ważnego powodu! Nie należy głaskać czworonoga po takich miejscach jak:

  • ogon i łapy – sprawi to czworonogowi spory dyskomfort, a także wywołuje duży stres;

  • nie głaskaj psa po głowie, a także powstrzymaj się od ściskania, obejmowania i klepania go po głowie – to szczególnie istotne, gdyż wśród nas ludzi jest to odbierane jak objaw sympatii, jednak pies dotyk taki prędzej odbierze jako karę, ważne, aby w tym kontekście zwrócić szczególną uwagę dzieciom – maluchy lubią bowiem się przytulać i robią to zazwyczaj spontanicznie, a taki nagły gest może wystraszyć naszego przyjaciela, wywołując u niego reakcję obronną.

A teraz zostaw mnie w spokoju! Czyli kiedy nie głaskać psa?

Tak jak i ludzie, tak i psy mają chwile, kiedy wolą przebywać jedynie w swoim towarzystwie. Gdy Twój pupil śpi lub odpoczywa – to nie przeszkadzaj mu! Kiedy pies je, pod żadnym pozorem nie podchodź do niego! Tym bardziej w czasie, gdy je, nie dotykaj go! Wiele psów w takiej sytuacji zareaguje agresją. Pamiętaj również, że chory psiak potrzebuje ciszy i spokoju – może więc unikać Twojego towarzystwa. Ponadto, może być tak, że Twojego pupila coś boli, lecz on tego nie sygnalizuje. Gdy więc na co dzień lubi on być głaskany, a tu ni stąd ni zowąd na Twój dotyk zaczyna reagować nerwowo – może być sygnałem ostrzegawczym, by udać się do weterynarza!

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy psiak lubi być głaskany i nigdy nie wiadomo, w jaki sposób będzie reagować na kontakt z Twojej strony. Dobra rada – zawsze pytaj opiekuna czworonoga, czy możesz podejść! Tej zasady naucz również dzieci. Unikaj też kontaktu z psem, znajdującym się za ogrodzeniem, kiedy nikt nie ma nad zwierzęciem kontroli. Ważne jest również, aby znać sygnały ostrzegawcze. Należą do nich nie tylko zjeżona sierść, pokazywanie zębów i warczenie. Jeśli w podczas kontaktu fizycznego, pies kładzie po sobie uszy czy zaczyna się intensywnie oblizywać lub dyszeć, to chce zakomunikować, że sytuacja go stresuje. Sygnałami ostrzegawczymi są też ziewanie, odwracanie głowy i patrzenie bokiem.



Previous
Previous

Dlaczego pies traci sierść?

Next
Next

Jak zostać groomerem?