Jak ostrzyc psa na lato?

Lato to piękny czas, który z uwagi na panujące temperatury bywa też wymagający – dla ludzi i zwierząt. Jeżeli Twój pies może poszczycić się bujną sierścią, w upalnych okresach lepiej jest się jej pozbyć. Oczywiście należy zrobić to w taki sposób, żeby nie oszpecić psiaka, a zapewnić mu atrakcyjny wygląd i dobre samopoczucie. Jak ostrzyc psa na lato? Odpowiada doświadczony groomer.

Pies w upale

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że pies w upale ma trudniej niż człowiek. Chodzi przede wszystkim o to, że my pocimy się całą powierzchnia ciała, podczas gdy pies robi to poprzez dyszenie – to jego sposób na chłodzenie się. Dodatkowo jego warstwę ochronną przed słońcem stanowi sierść. Odpowiednia długość sierści jest zatem potrzebna nawet latem, jednak warto wiedzieć, że w tym czasie wymaga ona szczególnej pielęgnacji i kontroli – zwłaszcza długości.

Czy sierść chroni przed upałem?

Generalnie sierść psa to naturalny bufor przed upałem, który chroni zwierzę przed przegrzewaniem się. Ale tylko do pewnego momentu! Gdy sierść jest za długa, zwierzę może się bardzo męczyć, odwodnić, a nawet dostać udaru. Upał bywa bardzo dokuczliwy dla psów z wyjątkowo długą i gęstą sierścią, więc ich właściciele, chcąc im ulżyć umawiają wizytę u groomera. Specjalista zajmuje się strzyżeniem czworonogów, ale nigdy nie robi tego „na zero”. Strzyżenie na zapałkę mogłoby skończyć się dla psa katastrofą. Odsłonięta skóra nie byłaby wtedy w żaden sposób chroniona, a stąd już tylko krok np. do poparzenia słonecznego. 

Strzyżenie psa latem

Całkowicie zakazane jest strzyżenie psa na łyso lub golenie maszynką psów z podwójnym włosiem. Strzyżenie yorka, podobnie jak strzyżenie maltańczyka i innych gatunków z pojedynczą sierścią wymaga jeszcze więcej wprawy. Przyjmuje się, że nie powinna ona być krótsza niż 7 mm, ale z drugiej strony zależy też od gęstości szaty. Dlatego oceny strzyżenia zawsze dokonuje groomer indywidualnie. Najważniejsze jest zachowanie i nienaruszenie włosia okrywowego, które chroni przed słońcem oraz podszerstka. 

Przy strzyżeniu psa należy zwrócić uwagę szczególnie na te miejsca, w których włosy są najdłuższe – pod pachami, na brzuchu. Równie ważne jest prawidłowe wyczesanie. Trymowanie pozwala pozbyć się podszerstka, ale w subtelny i nienaruszający skóry sposób.

Nigdy nie gól psa!

Golenie psa sprawia, że pozbawiamy go warstwy chroniącej przed słońcem i podszerstka, który odpowiada za grzanie. Gdy sierść odrasta, pierwszy odrasta podszerstek i dodatkowo grzeje psa, któremu już i tak jest gorąco z uwagi na panujące upały. Jeszcze gorzej, gdy odrastające włosy zaczynają się kręcić, przez co dopływ powietrza i jego cyrkulacja są jeszcze bardziej utrudnione. Na pewno należy pamiętać o czesaniu, aby zapobiec pojawianiu się kołtunów. Golenie do gołej skóry pozbawia psa całkowicie ochrony, a stąd już tylko o krok od poparzenia słonecznego. 



Previous
Previous

Czy strzyc psa w miesiącach zimowych?

Next
Next

Jak dbać o psa latem?