Dbanie o Owczarka Środkowoazjatyckiego
Owczarek środkowoazjatycki, to jedna z najstarszych ras, licząca (zależnie od źródeł) 4000 – 5000 lat. Powstawała w bardzo trudnych warunkach, na terenach Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu w wyniku naturalnej selekcji. Pierwotna nazwa to Owczarek Turkmeński. Spotykane nazwy w Turkmenii to Ałabaj i dusiciel wilków. Prace hodowlane nad tą rasą rozpoczęły się na początku poprzedniego stulecia w dawnym Związku Radzieckim.
Wykorzystywane do stróżowania i do pilnowania stad należących do ludów Środkowej Azji, psy te narażone były na walkę z drapieżnikami i nie wykazywały przed nimi lęku. W naturalny więc sposób przystosowane były do dużych przestrzeni, trudnych warunków bytowych i klimatycznych.
Gdybym miała wybierać stróża, który zapewniłby mi poczucie bezpieczeństwa, to z pewnością wybrałabym przedstawiciela tej właśnie rasy.
Jest niezwykle odważny i oddany, a jednocześnie zrównoważony i spokojny, z tzw. niskim progiem pobudzenia, który wykształcił się w warunkach naturalnych, prawdopodobnie po to, by pies nie tracił energii bez powodu.
Jak więc dbać o Owczarka Środkowoazjatyckiego?
Poza swobodnym poruszaniem się po własnym terenie, od wczesnych miesięcy życia należy wyprowadzać go na spacery i uczyć związanych z tym zachowań.
Zbyt dumny by poddać się tresurze, musi być jednak odpowiednio układany. Trudno wyobrazić sobie , że 80-cio kilogramowy osobnik będzie, podczas spaceru, szarpał smycz, na której drugim końcu jest „Pańcia”.
To piękne, mądre i niezwykle odważne psy. Kochające domowników, ale też ze skłonnością do dominacji i podporządkowania sobie słabszych osobników.
Należy konsekwentnie przestrzegać wielu zasad, jak np. nie dokarmiać psa ze stołu. Wiem z własnego doświadczenia, że to trudne, gdyż goście, a często i domownicy robią to „tylko raz”, albo „tylko kawałeczek”. Musimy być nieugięci, bo to my ponosimy konsekwencje. Ten sam gość oburzy się, że pies nie pozwala mu spokojnie zjeść, tylko „żebrze”.
Owczarek Środkowoazjatycki zwany też Azjatą bardzo mocno przywiązuje się do właściciela. W odosobnieniu, pozbawiony z nami kontaktu – cierpi.
Warto mieć świadomość, że gdy przychodzi noc, nasz pupil rusza do pracy, obchodzi teren, nie śpi do rana czuwając nad naszym bezpieczeństwem. Należy zapewnić mu odpowiednie miejsce, gdzie w ciszy i spokoju odeśpi nieprzespaną noc.
Potrzebuje właściciela zrównoważonego, cierpliwego, który właściwie pokieruje wychowaniem psa od pierwszych dni jego życia, gdyż ten tresurze się nie podda. Jest zbyt inteligentny i uparty, no i o czym wspominałam, ma skłonności do dominacji.
Nie zgadzam się z opinią, że pielęgnacja nie jest zbyt kłopotliwa. Już fakt, że jest to tak duży, silny fizycznie i niezależny pies sprawia, że pielęgnacja jest czasochłonna i wymaga z naszej strony odpowiedniej postawy.
Ze względu na długość włosa okrywowego, wyróżniamy dwie odmiany rasy: z włosem o długości 3-5cm i z włosem o długości 7-10 cm.
Do pielęgnacji psa każdej rasy podchodźmy bardzo poważnie. Kąpiele pielęgnacyjne, czesanie przeprowadzajmy przede wszystkim systematycznie, a przekonamy się, że zabiegi te nie tylko nie będą dla nas i dla psa udręką, ale wręcz będą sprawiały przyjemność.
merdanie i czesanie owczarekJuż szczenię możemy zapoznać ze szczotką, a przekonamy się, że polubi tę czynność, za którą szczególnie przy pierwszych zabiegach, proponuję nagradzać pieska smakołykiem.
Przyzwyczajenie malucha do zabiegów pielęgnacyjnych docenimy, gdy ten przekroczy wagę 65 kg.
Szczotka do pielęgnacji Owczarka Środkowoazjatyckiego musi mieć sztywny, niezbyt gęsty włos, aby dokładnie rozczesywać sierść nie podrażniając skóry.
Sierść jest twarda i prosta, a podszerstek obfity.
Podczas czesania suchy włos może elektryzować się i ulegać uszkodzeniu, aby temu zapobiec spryskujmy psa, przeznaczonym do tego płynem elektrostatycznym, który dodatkowo działa nawilżająco.
W okresach linienia musimy szczególnie zadbać o systematyczność zabiegów i zwiększyć ich częstotliwość by na bieżąco usuwać martwy włos. Przygotujmy się na to, że okres ten będzie trwał min. 4 tygodnie, ale wyczesując sierść codziennie sprawimy, że pozostanie ona w idealnym stanie, nasz pupil będzie czuł się dobrze, a nas cieszył swym wspaniałym wyglądem.
Owczarek Środkowoazjatycki spędzający dużo czasu w domu linieje mniej gwałtownie, ale przez cały rok.
Kąpiemy owczarka środkowoazjatyckiego
Kąpiel tego psa to ostateczność. Na co dzień spłukujmy zabrudzenia z łap i podbrzusza, ale miejmy też świadomość, że szczęśliwy pies potrafi zafundować sobie kąpiel błotną, która niestety musi znaleźć swój finał w wannie.
Kąpiel Azjaty jest nie lada wyzwaniem, głównie ze względu na jego gabaryty i gęstą sierść.
Do kąpieli należy przystępować po dokładnym wyczesaniu psa.
Szczególną uwagę zwracajmy na dokładne spłukanie szamponu, a następnie odżywki.
Dzięki dokładnemu wyczesaniu psa przed kąpielą, skracamy czas suszenia. Choć szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie wysuszenia Azjaty zwykłą suszarką. Do tak gęstej szaty, suszarka groomerska, wydaje się nieodzowna. Jej siła nadmuchu jest wielokrotnie większa, a i tak suszenie będzie czasochłonne.
Podsumowując: Owczarek Środkowoazjatycki to wspaniały, wierny przyjaciel, nieustraszony obrońca i opiekun. Niezwykle piękny, dumny i dostojny.