Jak dbać o sierść psa
Sierść psa bardzo dużo mówi o zdrowiu naszego przyjaciela. Lśniąca odzwierciedla prawidłową kondycję pupila. Matowa i wypadająca może wskazywać na niedobór pewnych składników odżywczych lub alarmować o obecności stanu chorobowego, np. grzybicy lub alergii. Istotny wpływ na zdrową i piękną sierść ma właściwa pielęgnacja. Typ zabiegów pielęgnacyjnych, jak również częstotliwość ich wykonywania w dużej mierze zależy od rasy czworonoga, a przede wszystkim charakterystyki i rodzaju jego owłosienia. Każda bowiem sierść potrzebuje innych kosmetyków, szczotek i akcesoriów, czyli tak samo jak w przypadku ludzkich włosów.
Pielęgnacja psów o krótkiej sierści
Jak dbać o sierść psa krótkowłosego? Bardzo ważne jest na pewno regularne szczotkowanie i wyczesywanie psa. Tego typu zabiegi skutecznie zapobiegają tworzeniu się kołtunów. Jednocześnie pozwalają usunąć martwe włosie, poprawiają ukrwienie i sprawiają, że sierść jest miękka i gładka. Dla piesków z krótkimi włosami najlepsze są psie zgrzebła i gumowe rękawice. Przydatny może być też furminator, który usuwa podszerstek, nie naruszając jednocześnie włosów okrywowych. Pieski z krótką i grubą sierścią szczotkujemy przynajmniej 2 razy w tygodniu. Pupile, które nie mają zbyt grubej sierści mogą być wyczesywane co 1-2 tygodnie. Jednakże w okresie linienia, można to robić częściej. Psy szorstkowłose powinny być dodatkowo co 2-4 miesiące trymowane, gdyż ich sierść nie wypada naturalnie. Na czym polega trymowanie psa? Przy pomocy specjalnego nożyka trymerskiego usuwa się martwe włosy tak, aby zrobić miejsce dla nowych. Zabieg wykonywany jest nie tylko dla urody pieska, ale przede wszystkim dla jego zdrowia. Jeśli martwe włosy nie zostaną usunięte, skóra nie będzie oddychać. W konsekwencji tego, nasz pupil będzie się drapał i spowoduje wiele ran.
Kąpiel psów o krótkiej sierści
Wbrew temu, co się mówi – kąpiel powinna mieć miejsce zawsze, kiedy tylko sierść psa ulegnie zabrudzeniu, a owych zabrudzeń nie da się usunąć w inny sposób. Uwaga! Psów nie kąpiemy przy użyciu ludzkich szamponów. Zawarte w nich substancje mogą podrażniać skórę i powodować uczulenia. Niezbędne są preparaty przeznaczone dla zwierzaków – szampony zapobiegające łupieżowi, szampony bakteriobójcze, pomagające pozbyć się pasożytów lub lecznicze. Dobrze jest też zaopatrzyć się w odżywkę dla zwierząt.
Długa sierść – co trzeba wiedzieć
A jak wygląda pielęgnacja zwierząt z długą sierścią? Cóż, tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, zwłaszcza, że wyróżniamy różne rodzaje sierści długiej. Mamy sierść długą prostą i kręconą. Mamy też falowaną i wełnistą. Każda z nich wymaga cierpliwości i systematycznej pielęgnacji. Aby długa sierść wyglądała ładnie i zdrowo, musi być poddawana szczotkowaniu – w celu pozbycia się martwych włosów, a także czesaniu, które usunie poplątane miejsca na sierści oraz strzyżeniu. Ten ostatni zabieg służy nie tylko estetyce, ale także ułatwia pielęgnację sierści pupila, zwłaszcza gdy jest obfita, długa, falowana lub kręcona. Uwaga! Pieski długowłose czeszemy codziennie. Po każdym spacerze z pupilem sprawdzamy czy do sierści nie przyczepiły się żadne dodatki botaniczne. Jeśli są – należy jak najszybciej je usunąć tak, aby nie pokaleczyły skóry i nie spowodowały kołtuna. W codziennych rytuałach pielęgnacyjnych niezbędne mogą okazać się metalowe szczotki i grzebienie. Przydatny może być furminator dla psa.
Kąpiel psa z długą sierścią
Psy z długą sierścią kąpiemy zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Co ważne, po każdej kąpieli dokładnie suszymy psią sierść. W przeciwnym razie, pupil może zostać narażony na przeziębienie. Oczywiście każda kąpiel musi odbywać się z udziałem specjalistycznych preparatów, a więc szamponów i odżywek przeznaczonych dla zwierząt z długą sierścią. W większości przypadków są to kosmetyki wzmacniające strukturę włosa, chroniące włosy przed splątaniem i ułatwiające ich rozczesywanie.
Jakie akcesoria są przydatne do pielęgnacji czworonoga
Akcesoria pielęgnacyjne są niezwykle ważne, szczególnie w przypadku psów z długą sierścią. Dobrze dobrany sprzęt bardzo ułatwia dbanie o włosie pupila i przyczynia się do utrzymania go w doskonałej formie. Czym czesać psa? Czy szczotka do trymowania to absolutny must have?
Grzebień
Grzebień to podstawowy element w pielęgnacji psa. Pozwala na delikatne rozczesanie sierści, jak również wszelkich supełków lub kołtunów. Gęste grzebienie pozwalają usunąć martwe włosy i zanieczyszczenia. Szerokie służą do rozczesywania sierści. Jeśli chodzi o psy o długiej sierści, idealnie sprawdzi się grzebień dwustopniowy.
Szczotka
W momencie, kiedy sierść psa jest już ładnie rozczesana i pozbawiona wszelkich supełków, warto sięgnąć po szczotkę. Służy ona do wyczesywania resztek martwego włosia, a przy okazji, do masażu skóry psiaka. Dobrym wyborem są szczotki z plastikowymi ząbkami zakończonymi kulką. Szczotki z włosia też są ciekawą propozycją. Przede wszystkim nadają sierści blask i jedwabistą miękkość. Istnieją również szczotki z jonizatorem, dzięki którym pozbędziemy się zanieczyszczeń, a jednocześnie nieprzyjemnych zapachów.
Filcak
Tego typu akcesorium jest szczególnie przydatne właścicielom psów o długim włosiu. Z jego pomocą w łatwy sposób można usunąć zbitą i splątaną sierść, której nie da się rozczesać w żaden inny sposób. Filcak rozcina skołtunione końcówki, uwalniając psa od zaplątanego problemu.
Furminator
Przyrząd ten służy do usuwania podszerstka i martwej sierści u psów długowłosych. Można go używać regularnie. W ten sposób ograniczymy ilość sierści, jaką zwierzak będzie gubił w domu. Przy pomocy furminatora w bezpieczny sposób wytniesz podszerstek bez ucinania czy niszczenia włosa okrywowego.
Czesanie psa w zależności od rodzaju sierści – wybór szczotki
Zastanawiasz się jak czesać psa? Tajemnicą sukcesu ładnie wyczesanej sierści jest posiadanie odpowiedniej szczotki. Właściwie dobrana pomoże pozbyć się martwych włosów i rozczesać kołtuny. Ponadto nada sierści połysk i piękny wygląd. Czworonogi długowłose muszą być czesane co 2-3 dni, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Psom o krótkiej sierści wystarczy czesanie 1-2 razy w ciągu tygodnia. Oczywiście, szczotka szczotce nierówna. I nie chodzi tu o jej wygląd czy markę. Najważniejszą kwestią jest wybór szczotki w zależności od długości sierści. Innej szczotki potrzebują psy krótkowłose, a innej pupile z długą sierścią.
Sierść długa
W przypadku psów o długiej sierści, łatwo o kołtuny i splątania. Również podszerstek jest gęstszy. Idealną szczotką będzie więc taka, która posiada długie i wytrzymałe zęby. Poleca się szczotki wyposażone w sztywne druciki, które skutecznie rozczeszą kołtuny i usuną martwe włosy. Dobrym rozwiązaniem jest też szczotka z naturalnego włosia. Warto jednak mieć na uwadze, że stosujemy ją wyłącznie jako narzędzie upiększające, używane zawsze w drugiej kolejności. Do wyczesania nadmiaru podszerstka i nadania puszystości sierści, może posłużyć także szczotka zwana pudlówką. Posiada ona metalowe druty zagięte pod kątem 30 stopni. W przypadku tej szczotki należy jednak zachować dużą ostrożność podczas czesania psa, żeby nie wyrządzić mu krzywdy.
Sierść krótka
Dla piesków krótkowłosych o gęstym podszerstku najlepsze będą szczotki z prostymi, krótkimi zębami lub wyposażone w twardsze włosie. Dobrze sprawdzą się też szczotki gumowe pod warunkiem, że pupil nie posiada bardzo gęstej sierści. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju produkty służą do pielęgnacji włosia okrywowego.
Wybór szamponu dla psa – o czym warto wiedzieć?
Zdrowa i błyszcząca sierść u psa to następstwo prawidłowej pielęgnacji. Powiedzieliśmy już sobie, że psy nie mogą być kąpane przy użyciu szamponów dla ludzi. Całe szczęście, na rynku istnieje szereg produktów dedykowanych zwierzakom, więc bez problemu można znaleźć coś odpowiedniego dla swojego pupila.
Szampon dla szczeniaków
Jak dbać o szczeniaka? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że szczeniaki mają bardzo delikatną skórę i sierść o zupełnie innej strukturze niż osobniki dorosłe. Niezależnie od tego, czy finalnie będą posiadaczami włosów krótkich czy długich, w początkowym etapie życia mają identyczną sierść, która jest puszysta i miększa niż docelowo. Wybierając szampon dla swojego pupila, trzeba zadbać, aby był to szampon stworzony dla szczeniaków – odpowiednio delikatny i pozbawiony zbędnych substancji dających zapach lub kolor. Najlepszym wyborem będą kosmetyki na bazie naturalnych składników, które zminimalizują ryzyko uczulenia lub podrażnienia skóry. Fajną propozycją są szampony dla szczeniaków, które w swoim składzie posiadają olej kokosowy o właściwościach pielęgnujących i nabłyszczających, alantoinę o działaniu łagodzącym lub ekstrakt z arniki, który poprawia strukturę włosa.
Regeneracyjne szampony dla psów
Niektóre psy posiadają bardzo delikatną i skłonną do podrażnień sierść. Są zwierzaki, które tak samo jak ludzie, cierpią na alergie, wysypki, atopie czy egzemę. Z myślą o nich powstały specjalne szampony regeneracyjne, których zadaniem jest leczenie uciążliwych dolegliwości. Jeśli pies się drapie i wypada mu sierść, to może być to objaw problemów ze skórą. Warto wówczas sięgnąć po szampon leczniczy dla psa, który złagodzi podrażnienia i stan zapalny. W przypadku łupieżu warto zastosować produkty z dodatkiem cynku lub selenu. Dobrym rozwiązaniem są również kosmetyki z olejem z rokietnika, który działa kojąco i łagodząco na podrażnioną skórę. Dobrze sprawdzą się też szampony z olejkiem z orzechów makadamia, dzięki któremu uszkodzona lub podrażniona sierść odzyska zdrowy wygląd i jedwabisty połysk.
Szampon do suchej skóry psa
Sucha skóra u psa to zjawisko tak samo normalne, jak sucha skóra u ludzi. Zazwyczaj jest ona następstwem nieodpowiedniej pielęgnacji lub niedoboru składników odżywczych. Jeśli pies nie przyjmuje odpowiedniej ilości kwasów omega-3 i omega-6, może borykać się z suchą skórą. Jak jej zaradzić? Poza zmianą diety warto zakupić odpowiedni szampon dla pupila. W przypadku przesuszonej skóry dobrze sprawdzą się produkty łagodzące i nawilżające. Odpowiednią propozycją będzie szampon z lanoliną, która wykazuje działanie natłuszczające.
Szampon przeciw pasożytom
W obawie przed pasożytami zewnętrznymi można stosować produkty w postaci kropli, obroży lub preparatów doustnych. Można również sięgnąć po specjalny szampon przeciwpasożytniczy. Dokładnie rozprowadzony dotrze w miejsca z pozoru trudno dostępne. W tej grupie produktów dużą popularnością cieszą się szampony na bazie olejków ziołowych, odstraszających nie tylko pchły i wszy, ale również kleszcze.