Jak dbać o Yorka – poradnik

Uroczy Yorkshire Terrier, zwany po prostu yorkiem, kojarzy się ze słodkim maleństwem, pieskiem, który nie linieje, czyli teoretycznie sama radość i zero problemów. Decydując się na tę rasę trzeba jednak wiedzieć, że choć yorki to miniaturki, ich pielęgnacja wymaga ogromnej systematyczności, czasu i sporych wydatków. Yorki co prawda nie linieją, ale ich piękną szatę tworzą włosy, które rosną przez całe życie, a zatem wymagają specyficznej i profesjonalnej pielęgnacji. Nawet jeśli pupil będzie miał zawsze praktyczną, krótką fryzurkę.

Najważniejsza jest systematyczność

Podstawowe pytania, jeśli chodzi o pielęgnację yorka, dotyczą częstotliwości przeprowadzania najważniejszych zabiegów, takich jak kąpiele, czesanie czy strzyżenie. Tak naprawdę wszystko zależy od charakteru i specyfiki pieska (np. wystawowe wymagają wiele uwagi). Jednakże wspólną odpowiedzią na pytania jak często kąpać yorka, kiedy go strzyc, czesać itp. jest SYSTEMATYCZNOŚĆ. Niestety wszelkie zaniedbania czy błędy mogą doprowadzić do zniszczenia pięknej szaty, a także do problemów zdrowotnych (skóra, uszy, miejsca intymne pieska).

A zatem jak pielęgnować yorka, aby był ładny, zadowolony, energiczny? Przede wszystkim należy go codziennie czesać używając do tego odpowiednich szczotek i grzebieni, których nasz mały pupil ma sporo. Kąpiele yorka są również częstym rytuałem, niektóre psiaki są kąpane raz w tygodniu, inne dwa razy w miesiącu. Najlepiej zasięgnąć fachowej porady groomera – w salonie można także profesjonalnie wykapać i wyczesać pieska. Wiemy już, że włosy yorka rosną przez całe życie, a zatem strzyżenie jest kolejnym elementem systematycznej pielęgnacji w przypadku tej rasy.

Pierwsze spotkanie z groomerskimi nożyczkami powinno mieć miejsce ok. 10 miesiąca życia. Jak widać pielęgnacja yorka i codzienne czynności przy nim bazują na systematyczności, wiedzy na ten temat i groomerskim doświadczeniu. Niemniej istotny jest sposób wykonywania wszystkich zabiegów oraz zastosowane preparaty i kosmetyki.

Najważniejsze zasady pielęgnacji Yorka

Piękny i zadbany york wymaga profesjonalnej pielęgnacji. Nawet jeśli część zabiegów przeprowadza się w domu (np. codzienne czesanie czy upinanie „twarzowej” kiteczki), trzeba wiedzieć w jaki sposób to robić, a takich wskazówek powinien udzielić doświadczony psi fryzjer. Przy okazji doradzi jakie kosmetyki powinny stanąć na psiej toaletce, ponieważ w przypadku yorków ma to ogromne znaczenie.

Pamiętajmy o tym, że nieprawidłowa pielęgnacja to nie tylko kiepski wygląd, ale także realne zagrożenie stanem zapalnym czy zakażeniem skóry, oczu, uszu czy obszarów intymnych. Na szczęście coraz rzadziej w salonie można usłyszeć pytanie czy yorka można kąpać w szamponie dla ludzi. Większość wielbicieli tej rasy wie, że mały york to spora kosmetyczka, w której są odpowiednie szampony, odżywki, balsamy, spray do rozczesywania, olejki, preparaty nabłyszczające i zestaw szczotek oraz grzebieni.

Opowiadając o tym jak dbać o yorka trzeba także poświęcić wiele uwagi kąpielom oraz szczotkowaniu sierści. Należy przy tym uwzględnić charakter tych piesków i ich gabaryty. Z jednej strony to maluchy, które wymagają delikatności i ostrożności, z drugiej – waleczne teriery, które potrafią tupnąć łapką. Dlatego pierwsze kąpiele i zabiegi pielęgnacyjne musza być przeprowadzone bezstresowo, fachowo. Dobrym pomysłem jest oddanie malucha w doświadczone groomerskie ręce. Tym bardziej, że jeśli chodzi o strzyżenie pieska, nie można zapomnieć o odpowiednim skróceniu włosów w okolicach intymnych, na krawędziach uszu i między opuszkami. Biorąc pod uwagę małe rozmiary tej rasy pomoc psiego fryzjera to najlepsza opcja.

Jak kąpać Yorka – oto jest pytanie…

Systematycznie, umiejętnie, delikatnie i z użyciem odpowiednich kosmetyków. Wiemy już jak często kąpać yorka – nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu, choć niektóre pieski zażywają kąpieli nawet raz tygodniu. Jak to robić? No cóż warto podpatrzeć fachowców w psim salonie fryzjerskim. Zasugerują odpowiednie preparaty, pokażą co i jak. Obetną pazurki, wyczyszczą uszy, wyczeszą i mamy zadowolonego czyścioszka.

W domowych warunkach trzeba zadbać o bezpieczeństwo – wyłożyć dno wanienki matą albo ręcznikiem. Woda powinna mieć przyjemną dla pieska temperaturę. Na pytanie jak kąpać yorka usłyszymy też odpowiedź – dwa razy. Oznacza to, że nakładamy i spłukujemy szampon dwukrotnie – najpierw usuwamy brud, zanieczyszczenia, potem pielęgnujemy włos. Uważamy, aby nie nalewać wody do uszu, oczu i pyszczka. Wszystkie zastosowane preparaty (również odżywkę i balsam) spłukujemy bardzo dokładnie i delikatnie osuszamy pupila ręcznikiem, a potem suszymy spokojnym, niegorącym strumieniem powietrza. Zanim sierść wyschnie należy ją rozczesać, ale szczotkowanie to kolejny istotny rozdział opowieści o pielęgnacji Yorka.

Szczotkowanie eleganckiego Yorka

Pielęgnacja yorka i codzienne czynności przy nim to przede wszystkim czesanie efektownych włosów. W ten sposób także oczyszczamy i usuwamy martwy włos, pobudzamy krążenie i stymulujemy wzrost włosów. Zabieg ten jest tak istotny dla tej rasy, że trzeba go wprowadzić już w szczenięcym wieku, aby przyzwyczaić charakternego teriera do codziennych rytuałów. Najistotniejsze kwestie, jeśli chodzi o czesanie, to:

zastosowanie akcesoriów odpowiednich do struktury włosa – szczotki albo grzebienia,

unikanie czesania na sucho, robimy to po kąpieli albo po wcześniejszym zmoczeniu właściwie dobranym preparatem, który zapobiega elektryzowaniu, splątaniu, odżywia i nabłyszcza.

Pamiętajmy o tym, że czesanie nie może być stresem dla pieska, a zatem róbmy to zatem delikatnie, bez pośpiechu. Najlepiej po wcześniejszych „lekcjach” u psiego fryzjera.

Jak dbać o włosy Yorka

Co jeszcze trzeba wiedzieć, jak dbać o yorki, aby były stylowe i szczęśliwe? No cóż – ważne jest odpowiednie strzyżenie i tu zdecydowanie warto oddać pupila w ręce ekspertów, którzy posługują się odpowiednim sprzętem, wiedzą i doświadczeniem. Oznacza to, że piesek będzie ostrzyżony stosownie do wymogów (np. na wystawę), charakteru, temperamentu i pory roku. Ponadto groomer umiejętnie i bezpiecznie usunie sierść z okolic narządów płciowych i spod ogona. Prawidłowo przystrzyże i odsłoni uszy, co ma znaczenie nie tylko dla urody, ale zapobiega także infekcjom. W salonie psiej urody ostrzyżemy yorka „na szczeniaczka”, upniemy słynne yorkowe kiteczki, ale także nauczymy się zakładać papiloty, które są nieodzowne w przypadku psów wystawowych.

York, który prezentuje się na wystawach, wymaga szczególnej pielęgnacji, a jej elementem jest właśnie zakładanie papilotów. Wymogi dla tej rasy to m.in. zachowanie długiej okrywy włosowej, która przeszkadzałaby w codziennym życiu rasowego eleganta. Papiloty zakłada się co najmniej raz na dwa dni, a zatem instruktaż u grommera jest niezbędny, ponieważ trzeba będzie oto robić również w domowych warunkach. Podobnie jak przy czesaniu – nie zakładamy papilotów na suchym włosie i zawsze stosujemy odpowiedni balsam. Uroczy mały terrier to wielka radość, ale też wiele obowiązków związanych z pielęgnacją yorka. Są pewne uniwersalne zasady dotyczące tego jak pielęgnować o tę rasę. Niemniej jednak indywidulane podejście, profesjonalne zabiegi, porady i kosmetyki są wręcz nieodzowne, jeśli chcemy prawidłowo dbać o yorki.

Previous
Previous

Pielęgnacja w czasie pandemii

Next
Next

Jak dbać o sierść psa