Kąpanie psa
O psach (i o małych dzieciach…) mawia się, że dzielą się na te czyste i na szczęśliwe. Zapewne coś w tym jest – widok rozbrykanego czworonoga w kałuży czy w panierce z piasku jest bezcenny. Niemniej jednak higiena, pielęgnacja i odpowiednie mycie psa to również istotny element troski o zdrowie i dobre samopoczucie pupila.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Niektóre pieski zażywają kąpieli w domu, inne wymagają specjalnych zabiegów, kąpieli pielęgnacyjnych w salonie psiej urody. Szukając znów analogii do małych dzieci warto wiedzieć, że również psiak wymaga tu odpowiedniego podejścia. Tak naprawdę pierwsze kąpanie psa w dużej mierze przesądza o tym, jak będzie reagował na mycie w przyszłości. Dlatego nie należy nic robić na siłę, polewać psiaka gwałtownie czy wrzucać do wody z zaskoczenia. Niektóre zwierzaki najlepiej poczują się pod prysznicem na podwórku, inne z zabawkami w wannie. Pełne obaw maluchy albo duże psy trudne do utrzymania w domowej łazience, warto zaprowadzić do profesjonalistów w psim salonie. „Smutasy i nerwusy potrzebują przytulenia. Aby pieski były spokojne i niczego się nie bały głaszczemy je i mówimy czułe słówka” – tak to się odbywa w salonie Merdanie i czesanie.
Raz na jakiś czas czy często? Oto jest pytanie
Jak często kąpać pupila? To kolejny dylemat właścicieli, którzy chcą jak najlepiej. Niektórzy uważają, że im rzadziej tym lepiej, inni zalecają regularne kąpanie psa, np. co miesiąc. Prawda jest taka, że nie ma jednej, uniwersalnej porady, poza tym, żeby robić to rozsądnie i wtedy, kiedy trzeba. Oznacza to, że niektóre czworonogi będą myte dwa razy w miesiącu, inne trzy razy do roku. Wszystko zależy od rasy, wieku, rodzaju sierści i trybu życia pupila. Zdrowe, duże psy przebywające często na dworze, w kojcu, nie potrzebują pielęgnacyjnych kąpieli co miesiąc, ale już malutki york – kanapowiec powinien być kąpany przynajmniej raz na dwa tygodnie. Długa sierść psów wystawowych wymaga naprawdę specjalistycznej i czasochłonnej pielęgnacji, której istotną częścią jest odpowiednie, dokładne mycie psa. Psie piękności z imponującym włosem albo efektownymi loczkami na ogół często goszczą w salonach psiej urody, w których większość zabiegów poprzedza relaks w kąpieli.
Salonowe kąpiele
No właśnie… jak to jest z tymi „salonowcami”? Są takie pieski, które wymagają regularnej i profesjonalnej pielęgnacji sierści, oczywiście poza tą domową, standardową. Eleganckiego maltańczyka trzeba przecież wyczesywać również pomiędzy wizytami u psiego fryzjera. Większe zabiegi, np. strzyżenie psów, poprzedza kąpiel. W salonie Merdanie i czesanie sprawę stawia się jasno – „Brudasy do wanny! Przed strzyżeniem psiaki czeka relaksującą kąpiel z masażem. Tylko czyściochy wracają do swojej Pani i Pana”. Rytuał kąpielowy jest istotną częścią zaplanowanych zabiegów. Odpowiednie kosmetyki dla psów przygotują je do dalszych czynności, odżywią sierść, skórę, a także ułatwiają codzienną pielęgnację między wizytami w psim salonie piękności. Nawet jeśli nasz pupil nie jest bywalcem wystaw i nie może poszczycić się wybitnym rodowodem, warto zafundować mu taką pielęgnację. Szczególnie jeśli ma długą sierść, typową dla terierów „szorstką” urodę” lub też ma wśród przodków dumne pudle. Profesjonalne odżywki i szampony dla psów, dostosowane do rodzaju szaty, a nawet koloru sierści, podkreślą i tak bezdyskusyjną urodę psiaka.
Szampon i odżywka do zadań specjalnych
Na wstępie od razu zaznaczamy, że nigdy nie myjemy psa szamponem dla ludzi. Kosmetyki dla psów mają pH odpowiednie dla ich skóry, zawierają składniki poprawiające wygląd, ale też działające leczniczo, jeśli jest taka konieczność. Dostępne są szampony oraz odżywki do sierści dla konkretnych ras, kolorów czy struktury włosa. Mamy zatem kosmetyki dla czworonogów:
krótkowłosych,
długowłosych,
gładkowłosych,
szorstkowłosych.
Psi fryzjer zawsze zastosuje odpowiednią odżywkę, zaleca się ich używanie również przy domowym myciu psa. Zwłaszcza jeśli sierść ma tendencję do plątania się, jest matowa, a przy długiej czy kręconej sierści odpowiednia odżywka umożliwia skuteczne wyczesanie pupila. Bardzo często skóra i okrywa włosowa psa wymagają specjalnych zabiegów, np. kąpieli pielęgnacyjnej. Nasz ulubieniec może być alergikiem. Zaleca się wówczas szampony przeciwświądowe i przeciwzapalne. W swoim składzie mogą mieć wyciąg z owsa, kwasy tłuszczowe, mocznik, glicerynę, aloes, olejek z drzewa herbacianego. Skóra psa miewa też tendencję do łojotoku. Szampony dla psów z tym problemem mają działanie keratolityczne i keratoplastyczne, odtłuszczające i oczyszczające mieszki włosowe. W przypadku niektórych czworonogów konieczne będą kąpiele w szamponie antybakteryjnym, który ma zwalczać bakterie, wirusy i grzyby. Taki kosmetyk dla psa zawiera np. chlorheksydynę, nadtlenek benzoilu lub mleczan etylu.
Pielęgnacja psiej sierści – każdy psiak ma swoje wymagania
Psy (jedno- i wielorasowe) mogą mieć różne typy sierści. Najmniej problemów sprawia krótki, gładki włos, a zdecydowanie najbardziej wymagające są psy długowłose (choć pudelkom też niczego nie brakuje). Długowłose piękności i eleganci potrzebują nie tylko specjalnych kosmetyków, ale także codziennych zabiegów domowych, poza częstymi wizytami w salonie. Nagle okazuje się, że niepozorne 2-3 kilogramowe małe psy są niezwykle absorbujące, co trzeba brać pod uwagę decydując się np. na maltańczyka, szpica albo yorka. Nie mówiąc już o charcie afgańskim albo briardzie, bo przecież duże psy miewają naprawdę imponujące fryzury. Pamiętajmy o tym, że długa sierść wymaga częstego szczotkowania, bywa, że nawet codziennie. Jeśli chodzi o kąpanie psa odpowiednie szampony i odżywki do sierści są wręcz nieodzowne. Kąpiel psa zawsze powinna obejmować dwa mycia – pierwsze usuwa brud, drugie pozwala na wchłonięcie składników pielęgnacyjnych. Nałożenie odpowiedniego balsamu to warunek konieczny, aby rozczesać sierść i zapewnić jej blask, miękkość i intensywny kolor. U długowłosych psów warto zastosować też odżywkę do sierści w aerozolu, aplikowaną przed czesaniem.
Na przeciwległym biegunie mamy szorstkich, nastroszonych pięknisiów. Wbrew pozorom pies szorstkowłosy również ma swoje wymagania pielęgnacyjne. Sznaucer, jamnik czy terier powinien być kąpany w odpowiednim szamponie (mycie dwa razy), a jego szorstką sierść trzeba dokładnie wyczesać przed kąpielą. Ze względu na umaszczenie stosuje się często szampony dla psów podkreślające kolor sierści, a odżywka powinna nadać włosom elastyczność, połysk i nawilżyć ją. Pamiętajmy o tym, że urocze „szorściaki” należy systematycznie trymować.
Merdanie i czesanie zapewnia full serwis, czyli myje, czesze, strzyże, trymuje, a do kompletu przycina pazurki i czyści psie uszy.