Regeneracja sierści psa

Zwłaszcza kobiety doskonale wiedzą ilu zabiegów wymaga ładna, zadbana fryzura. Nasze psiaki mają więcej włosów, a psia sierść pełni wiele ważnych funkcji, może mieć różną strukturę i jest narażona na wiele uszkadzających czynników. Dlatego trzeba przyjąć za pewnik, że czworonogom należy się specjalne traktowanie pod tym względem – pielęgnacja sierści adekwatna do rodzaju okrywy włosowej, wieku i stylu życia.

Skąd się biorą problemy z psią sierścią

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste, w naszym salonie nie ma mowy o lekceważącym stwierdzeniu „To tyko pies…”. Dla nas to PIES, a jego szorstkie, gładkie czy długie futerko wymaga odpowiedniego traktowania. Problemy z kondycją i wyglądem sierści mogą mieć różne podłoże. Zawsze należy wykluczyć te, które są związane ze stanem zdrowia, czyli np.:

  • niedoczynność tarczycy,

  • nadczynność kory nadnerczy,

  • choroby nerek wątroby i trzustki,

  • choroby alergiczne,

  • infekcje pasożytnicze, bakteryjne i grzybicze.

Warto wziąć pod lupę dietę pupila. Dla zdrowej i błyszczącej okrywy włosowej ważna jest odpowiednia zawartość białek, węglowodanów i tłuszczów. Psie menu musi zawierać makro- i mikroelementy, witaminy, nie zapominamy także o nienasyconych kwasach tłuszczowych. Na kiepską kondycję psiej fryzury wpływają warunki atmosferyczne i praktycznie każda pora roku – od ostrego słońca latem i „skarbów”, które wplątują się na letnich wycieczkach w plener, po zimowe bryłki lodu i śniegu wklejone mocno w sierść pupila. Niestety psie futerko traci na wyglądzie wraz z wiekiem, a w przypadku suczek po przebytej ciąży. Nie zapominajmy również o niefrasobliwości czy braku umiejętności właścicieli, którzy czasem zapominają o systematycznej pielęgnacji albo czeszą, kąpią itp. niewłaściwie. No cóż, konieczność odbudowy zniszczonego włosa czy regeneracji sierści np. po zimie, to najlepszy moment, żeby poznać albo ponownie odwiedzić ekipę naszego salonu.

Pielęgnacja sierści – zadanie wdzięczne i niełatwe

Pielęgnacja to proces ciągły i wymaga systematyczności, często niemałej wiedzy na temat specyfiki danego włosa oraz sposobów na uratowanie, ochronę i zabezpieczanie sierści. To czy pielęgnowanie psiej koafiury będzie czasochłonne czy też bardzo skomplikowane zależy przede wszystkim od rodzaju szaty. I tak krótkowłosy psiak będzie zdecydowanie najmniej kłopotliwy, sporo czasu wymaga pies szorstkowłosy i kędzierzawy pudelek. Niekwestionowanym liderem w rankingu najbardziej wymagających są oczywiście psy o długiej sierści. Już samo wyczesywanie takiego delikwenta to cały rytuał, który trzeba powtarzać dość często, nawet codziennie. Jako eksperci i miłośnicy wszystkich futrzaków zalecamy wizyty u psiego fryzjera niezależnie od rodzaju koafiury. Wbrew pozorom takie spa przyda się również małym psom o gładkim, krótkim włosie. Wykąpany w odpowiednim szamponie, wypielęgnowany przy użyciu odżywki do sierści i wyczesany jak należy, nie tylko wygląda jak z obrazka. Przede wszystkim jego sierść będzie zregenerowana, odżywiona, taki zabieg zmniejsza też intensywność gubienia sierści w okresie linienia. W przypadku szorstkich czworonogów kwestia odpowiedniej pielęgnacji sierści jest już bardziej skomplikowana, chociażby dlatego, że wymagają one tzw. trymowania, które zapewnia odpowiedni dla rasy wygląd włosów i „kształt” psiej fryzury. Na koniec nasi najbardziej wymagający klienci, czyli małe i duże psy o długiej sierści. Nawet drobne zaniedbania mogą nie tylko zrujnować piękne uczesanie i zniszczyć strukturę włosa. Brudne, zmechacone, skołtunione włosy to ryzyko odparzeń. Poważne niedopatrzenia doprowadzają do konieczności obcięcia sierści, która przecież powinna być piękna i długa.

Jak dbamy o sierść naszych ulubieńców

Kąpiemy, odżywiamy, czeszemy, strzyżemy jeśli trzeba – to podstawa. Wbrew pozorom wcale nie taka łatwa. Zdarza nam się słyszeć, szczególnie od właścicieli długowłosych piękności, że już sam instruktaż czesania pupila przyprawia ich o ból głowy – każda łapka oddzielnie z różnych stron, po pasemku … Brzuszek, klatka, ogonek, lewa strona, prawa strona, przód, tył, środek, pyszczek, uszy, starannie, dokładnie, powoli. Co najmniej 3 razy w tygodniu, a najlepiej każdego dnia. Nawet małe psy o długich włosach to naprawdę dużo czesania. Zwłaszcza, jeśli nie ma się zaplecza w postaci grzebieni, szczotek, szamponów i odżywek do zadań specjalnych. No cóż, nie każdy przecież jest specjalistą do spraw psiego futerka… My jesteśmy. Wiemy jak sprawić, że dumny pies szorstkowłosy będzie miał elastyczną, lśniącą sierść o pięknym kolorze, co zrobić, aby elegancki maltańczyk był idealnie biały, a jego imponujące włosy wolne od jakichkolwiek defektów. A kiedy sierść pupila jest matowa, przesuszona, psiak nadmiernie linieje – ekipa Merdania i czesania pospieszy na ratunek.

Odżywki, szampony, pielęgnacja – regenerujemy psią sierść

Odpowiednie kosmetyki, szampony i odżywki do sierści to podstawa standardowej pielęgnacji. Oczywiście muszą być dobrane odpowiednio do potrzeb psa, do rodzaju szaty, wieku, kondycji itp. Pies szorstkowłosy będzie zdrowo wyglądał dzięki odżywkom na bazie ekstraktów roślinnych, które ułatwiają pielęgnację przy dużej ilości podszerstka, a także intensyfikują kolor. Zaleca się też odżywki, które uzupełniają ubytki we włosie, wygładzają go i nadają elastyczność. Dobre efekty przynosi zastosowanie szamponu i odżywki tej samej serii, ponieważ będzie to kompletny zabieg. Szorstkowłose psy potrzebują odżywki głównie po to, aby ich sierść miała prawidłową strukturę, była prosta, zdrowa i elastyczna. W przypadku długowłosych piesków bardzo istotna jest kwestia rozczesywania. Dlatego dla maltańczyków, shitzu czy chartów afgańskich zaleca się specjalne spraye aplikowane przed czesaniem. Natomiast typowa odżywka do sierści długiej powinna być dobrana do rodzaju włosa, koloru, a efekt jej działania ma zapewnić odpowiednią strukturę i barwę. W salonie Merdanie i czesanie nie oszczędzamy na kosmetykach i to samo doradzamy właścicielom psów. Dobra odżywka starcza na długo i naprawdę może zdziałać cuda, również w przypadku regeneracji sierści, odbudowy zniszczonego włosa.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że trudno o uniwersalne porady na zniszczone, przesuszone czy matowe psie fryzury. Dlatego zawsze zapraszamy z pupilem, dopiero wtedy można ocenić stan i kondycję sierści, wdrożyć odpowiednie zabiegi. Czasem wystarczy zastosowanie większej ilości standardowej odżywki, zaleca się też pozostawienie minimalnej ilości kosmetyku na sierści. Innym razem trzeba sięgnąć do arsenału specjalnych produktów, które zawierają np. dobroczynne olejki, minerały czy składniki intensywnie nawilżające.

Jakby nie patrzeć o psią fryzurę trzeba dbać szczególnie. Stanowi ochronę, jedyne „ubranie” pupila. Jest jego ozdobą, ogrzewa go i chłodzi. Z drugiej strony zaniedbania to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia (ryzyko odparzeń, rozwoju stanów zapalnych itp.). Jako miłośnicy zwierząt i psiej urody zakładamy, że wszystkim „psiolubnym” zależy na wyglądzie, dobrej kondycji i samopoczuciu czworonożnych przyjaciół. Dlatego zachęcamy do systematycznych spotkań w doborowym gronie – psiak, właściciel i psi fryzjer.

Previous
Previous

Zabiegi pielęgnacyjne dla psa

Next
Next

Czesanie psów