psi fryzjer psiunio

SHIH TZU – pies do czesania, pies do kochania

Historia tej rasy jest równie tajemnicza co kraj, z którego pochodzi. Tybet przez wieki unikał kontaktów ze światem zewnętrznym, ale wydaje się, że jest coraz bliższy wchłonięcia przez chińską komercję.

Od VII do IX wieku n.e. Tybet i Chiny utrzymywały ze sobą ścisłe kontakty. Oba państwa dbały, by nie doszło do konfliktu, a elementami dyplomacji były zarówno zawierane, między rodami chińskich i tybetańskich możnowładców, małżeństwa jak i przesyłane władcom cenne podarunki. Do najcenniejszych zaliczano psy – lwy. Kapłani buddyjscy wierzyli, że pieski te są święte, gdyż zamieszkują w nich dusze zmarłych mnichów. Jedna z legend głosi, że Budda w podróże po kontynentach, zabierał ze sobą małego pieska, który w razie niebezpieczeństwa zamieniał się w lwa.

merdanie czesanie shih tzu

Najpiękniejsze okazy przeznaczane były, jako dary, dla cesarza Chin. Dostęp do nich był bardzo ograniczony, zaszczytu tego dostępowali nieliczni artyści, których zadaniem było uwiecznienie ich na obrazach.

Dar w postaci psa-lwa był wielkim zaszczytem nawet dla cesarza, gdyż wierzono, iż w tej postaci dostaje on uosobienie Buddy. Na chińskich dworach, za panowania dynastii mandżurskiej, hodowla tych psów rozwinęła się na bardzo dużą skalę.

Ciekawostką jest, że gdy władca poruszał się po pałacu w otoczeniu swoich piesków, napotykane osoby musiały odwracać wzrok, by nie plamić nim wysłanników niebios. W sprzeczności z czcią jaką je otaczano pozostaje fakt stosowanego wobec nich okrucieństwa. W XIX wieku ceniono coraz bardziej, coraz mniejsze egzemplarze, najchętniej takie, które mieściły się w rękawie. Opiekunowie piesków, eunuchowie wyspecjalizowani w hodowli tej rasy przez setki lat, do momentu dojrzałości, gdy psy przestawały rosnąć, trzymali je w maleńkich klatkach i ograniczali pożywienie. Nieudane egzemplarze po prostu usuwano z terenu pałacu.

Kres tym praktykom położyła cesarzowa Tzu Hsi. Osobiście nadzorowała prowadzone na terenie pałacu hodowle. Raporty na zwojach dowodzą, że na dworze, na życzenie władców, prowadzono ich 48, w których łącznie było 4 tys. psów. Cesarzowa dbała by poszczególne hodowle były od siebie odseparowane. Prowadziła też staranną selekcję, a nieudane egzemplarze, jak wcześniej wspomniano, wydalane były poza mury pałaców. Ciekawe, swoją drogą, jak radzono sobie ze świadomością dusz mnichów, zamieszkujących te pieski.

Obecny wygląd i nazwę zawdzięczamy Cesarzowej. Po jej śmierci hodowle straciły swój wysoki poziom. Krzyżówki były dziełem przypadku.

Po nastaniu rządów komunistycznych Shih tzu były wyszukiwane i mordowane jako przejaw zbytku i pozostałości po cesarstwie.

shih tzu merdanie czesanie

Długo nie pozwalano na opuszczanie granic Chin przez Shih tzu. Zdarzało się, że gdy europejscy dyplomaci próbowali wywieźć z kraju pieska tej rasy, w pożywieniu podawano mu (psu) tłuczone szkło co powodowało śmierć w strasznych męczarniach.

Do Europy pierwsze okazy trafiły na początku XX wieku. W 1930 roku udało się to żonie francuskiego dyplomaty. Pierwsza hodowla powstała jednak w Wielkiej Brytanii.

Cechą charakterystyczną rasy jest piękna, bujna szata. Utrzymanie jej w doskonałym stanie to nie lada wyzwanie. W zależności od rodzaju włosa, a więc czy jest miękki, czy bardziej sztywny, zależy częstotliwość czesania. Decydując się na tę rasę, powinniśmy jednak liczyć się z koniecznością czesania codziennego. Nagrodą będzie piękny wygląd naszego pupila.

Właściciele Shih tzu tylko „do kochania”, czyli nie biorący udziału w wystawach, najczęściej decydują się na krótsze fryzury, a dzięki bujnej szacie, fryzury mogą być bardzo fantazyjne.

Nawet krótka fryzurka nie zwalnia nas z codziennej, starannej pielęgnacji, choć jest ona mniej skomplikowana. Czeszmy więc naszego pupila by włos zawsze wyglądał pięknie, a co za tym idzie skóra również będzie w dobrej kondycji.

shih tzu na spacerze

Psa powinniśmy kąpać zależnie od potrzeb, pamiętając o dokładnym rozczesaniu przed kąpielą. Stosujemy szampony i odżywki najwyższej jakości.

Oczy duże, lekko wyłupiaste, narażone są na urazy i podrażnienia. Po każdym spacerze należy przemyć je roztworem soli fizjologicznej lub przeznaczonym do tego celu płynem.

Uszy mają ograniczony dostęp powietrza, pamiętamy więc o czyszczeniu, usuwaniu martwych włosów i zapuszczaniu płynów przeznaczonych do ich pielęgnacji.

Przycinamy pazurki o ile nasz pies nie ściera ich podczas spacerów.

Dbamy o higienę zębów, aby nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego. Pamiętamy by nie używać past dla ludzi, nawet tych dla dzieci. Psy nie wypluwają pasty, tylko ją połykają. Możemy w ten sposób, doprowadzić do podrażnień żołądka. W sprzedaży dostępne są pasty bezpieczne, przeznaczone dla psów.

Decydując się na tę rasę musimy liczyć się z tym, że aby nasz pies spełnił nasze oczekiwania, musimy poświęcić mu dużo uwagi i czasu na pielęgnację, a on zrewanżuje nam się wspaniałym wyglądem i oddaniem.

Psy te mają wspaniały charakter. Są oddane, przyjacielskie, ciekawskie. Musimy je bardzo pilnować, gdyż w stosunku do obcych nie mają instynktu samozachowawczego. Traktują wszystkich jak członków rodziny, co w połączeniu z ich atrakcyjnym wyglądem zwiększa ryzyko kradzieży. Pilnujmy naszych podopiecznych.

Osobiście za ciekawą cechę tej rasy uważam fakt, iż tak naprawdę, każdy z tych piesków ma inny charakter. Na przestrzeni lat miałam trzy psy rasy Shih tzu i poza podstawowymi wspólnymi cechami, nie znajduję w nich podobieństw.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...